Drukuj
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Najczęściej czytane - ranking

Prywatne auto w firmie

Prowadzę działalność gospodarczą, samozatrudnienie KPiR. Moja żona ma auto zarejestrowane na siebie, ale chciałbym wprowadzić to auto do mojej firmy, abym mógł rozliczać koszty np. benzyna, naprawy, serwis. W jaki sposób mogę to zrobić?

Data: 22.12.2016

Odliczenia od zryczałtowanego podatku 8,5% za wynajem mieszkania

Otrzymuję emeryturę i przychód z wynajmowanego mieszkania. Czy od zryczałtowanego podatku 8,5% za wynajem mieszkania mogę dokonać jakiś odliczeń i jakich?

Data: 22.12.2016

Ewidencje w nowym roku podatkowym

Prowadzę firmę projektową od października 2016 r. Jestem vat-owcem, rozliczam się na zasadach ogólnych, nie zatrudniam pracowników. Czy wraz z nowym rokiem podatkowym mam obowiązek założenia nowej PKPiR (czy mogę kontynuować w starej z poprzedniego roku? Czy muszę informować o...

Data: 22.12.2016

Mały czy mikro przedsiębiorca?

W roku podatkowym 2016 zatrudniam mniej niż 10 pracowników natomiast w 2015 roku zatrudniałam średniorocznie 10 pracowników. Roczny obrót netto ze sprzedaży nie przekroczył w żadnym roku 2 milionów euro. Czy jestem mikroprzedsiębiorcą?

Data: 21.12.2016

Adres dla działalności gospodarczej

Czy na tymczasowym meldunku można rozliczać się z podatku dochodowego? Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej dla osoby fizycznej jest inne niż adres meldunku tymczasowego. Zameldowana na stałe jestem zupełnie w innym miejscu i dla wygody własnej chciałam przenieść działalność na adres meldunku...

Data: 22.12.2016

Ewidencja czasu pracy

Mam pytanie w związku z przepisami, według których od 1 stycznia 2017 r. trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy w przypadku samozatrudnienia. Wyjątek jest przewidziany dla osób, które same wyznaczają swoje miejsce i czas pracy oraz otrzymują wyłącznie prowizyjne wynagrodzenie. Pracuję...

Data: 16.01.2017

Zakup opony o wartości 6400 zł netto

Czy zakup opony zapasowej o wartości netto 6400zł do samochodu ciężarowego należy traktować jako koszt bieżący (wydatek eksploatacyjny), czy o tę wartość należy zwiększyć wartość początkową samochodu? Moim zdaniem jest to koszt bieżący.

Data: 21.12.2016

Faktura gotówkowa a odwrócony VAT

Czy jeśli wystawię za wykonane usługi budowlane fakturę płatną gotówką to też trzeba stosować odwrócony VAT?

Data: 16.01.2017

Zawieszenie działalności plus praca na etacie a składki ZUS

Zawiesiłem własną działalność gospodarczą, gdyż zostałem zatrudniony do pewnej firmy na 1/4 etatu. Męczy mnie tylko wątpliwość: czy wszystkie składki na ZUS płaci pracodawca, czy też ja muszę coś płacić?

Data: 15.12.2016

Prezent podzielony na dwa mniejsze

Czy prezent ślubny od rodziców można "podzielić' na dwa aby uciec od podatku?

Data: 21.12.2016